Uutislistaukseen

Haudanhoitosopimukset kesälle 2023

Haudanhoitosopimuksia kesälle 2023 tehdään 17.5.2023 saakka. Sopimuksia voi tehdä yhden, viiden tai kymmenen vuoden ajaksi. 

Mukulabegonia

Kukkahoitoon kuuluu keväällä tapahtuva kukkatilan kunnostustyö, kukkien istutus ja hoito, hauta-alueen hoito sekä kukkatilan syyskunnostus. Kesäkuun 10. päivän jälkeen alkaa kukkien istutus. Hoitohautojen kukkana on punainen mukulabegonia. Mikäli hautamuistomerkin oikaisemiselle on tarvetta, sitä voi pyytää erikseen.
Hoitosopimus koskee vain seurakunnan istuttamia kukkia, joten omia lisäkukkia ei hoitohaudoille voi kesäkauden aikana istuttaa.  

Omaiset voivat tuoda kesäkauden jälkeen syksykukkia tai ennen kasvukauden alkua kevätkukkia, jotka sitten poistetaan kesähoitotöiden alkaessa.
Haudanhoitosopimuksen voi tehdä sähköpostilla  joroisten.seurakunta@evl.fi, soittamalla 040 531 9707 kirkkoherranviraston aukioloaikana tai verkkolomakkeella, joka löytyy täältäLinkki avautuu uudessa välilehdessä.

HaudanhoitohinnastoLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Haudanhoitosopimuksen sopimusehdotLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Kirkkoherranvirasto on avoinna ma-ke klo 9-12, torstaisin ja perjantaisin suljettu.  
 

8.3.2023 14.28