Seurakuntavaalien 2018 tulokset Joroisten seurakunnassa

Tulossivut päivittyvät valtakunnallisesta vaalijärjestelmästä sitä mukaa, kun ääntenlasku on saatu suoritettua.

Valtakunnalliset tulossivut löytyvät osoitteesta https://www.seurakuntavaalit.fi/tulokset

 

 

 

Valitse toinen seurakunta

Joroisten seurakunta

http://www.joroistenseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

23,7 %

Äänestäneitä 757
Äänioikeutettuja 3191

Ennakkoäänestysprosentti

15,0 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

26,7 %

Äänestäneitä 24
Äänioikeutettuja 90

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 15 kpl
Valituista uusia 6 kpl
keski-ikä vuotta 55 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Heidi Aholainen yrittäjä 2 Keskusta ehdokaslista 233,00 * 40
Olli Tynkkynen eläkeläinen 25 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 196,00 * 60
Lauri Voutilainen  poliisi, eläkeläinen 28 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 178,00 * 43
Hilkka Ullah Farmaseutti, eläkeläinen 17 Ankkurit ehdokaslista 150,00 * 34
Pirkko Hämäläinen eläkeläinen 6 Keskusta ehdokaslista 116,50 * 36
Leea Oksiala FM, opettaja 24 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 98,00 * 27
Jari Häyrynen  insinööri 29 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 89,00 * 35
Tuomo Hytönen toimitusjohtaja, eläkeläinen 5 Keskusta ehdokaslista 77,67 * 31
Ninni Lappi  Fysioterapeutti 15 Ankkurit ehdokaslista 75,00 * 34
Eila Holopainen eläkeläinen 20 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 65,33 * 23
Tero Jankko  IT-asiantuntija, DI 34 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 59,33 * 30
Heidi Teittinen metsätalousinsinööri 11 Keskusta ehdokaslista 58,25 * 25
Kirsi Warpula  toiminnanjohtaja 18 Ankkurit ehdokaslista 50,00 * 24
Jukka Juutilainen  yrittäjä 21 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 49,00 * 22
Sirpa Rytkönen maanviljelijä, tarjoilija 10 Keskusta ehdokaslista 46,60 * 22

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Johanna Tarvainen   sosionomi, diakoni 33 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 44.5 28
Maija-Riitta Kansanoja sairaanhoitaja 22 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 39.2 19
Lauri Pitkänen   maanviljelijä 9 Keskusta ehdokaslista 38.8333 19
Eino Repo eläkeläinen, luokanopettaja 16 Ankkurit ehdokaslista 37.5 20
Riikka Salomaa   metsätalousinsinööri 30 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 35.6 20
Riitta Haavisto-Intke Agrologi, koulunkäynninohjaaja 3 Keskusta ehdokaslista 33.2857 16
Jouko Metsälä datanomi 23 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 32.6667 19
Jarmo Kujanpää opettaja 14 Ankkurit ehdokaslista 30.0 15
Olli Tuovinen   maanviljelijä 31 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 29.6667 19
Maija Lepistö   sosionomi, kotiäiti 8 Keskusta ehdokaslista 29.125 14
Petri Änkiläinen   prosessinhoitaja, opiskelija 27 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 28.0 18
Sirkka Laakso   eläkeläinen 7 Keskusta ehdokaslista 25.8889 13
Titta Suomalainen   ravintolapäällikkö, toimistoassistentti 32 Tulevaisuus ja toivo ehdokaslista 25.4286 3
Maila Vepsäläinen   työterveyshoitaja, eläkeläinen 19 Ankkurit ehdokaslista 25.0 13
Marita Viirimaa   eläkeläinen 26 Kirkonväen Demarit ehdokaslista 24.5 8
Juha Hytönen   FM, aineenopettaja 4 Keskusta ehdokaslista 23.3 9
Erkki Kaikkonen   ostaja, eläkeläinen 13 Ankkurit ehdokaslista 21.4286 10
Pentti Vatanen   eläkeläinen 12 Keskusta ehdokaslista 21.1818 8

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja